TÜRKİYE NERDEN,NEREYE GELDİ..

      Yorum yok TÜRKİYE NERDEN,NEREYE GELDİ..

TÜRKİYE NERDEN,NEREYE GELDİ…

Yıl 1915.Birinci dünya savaşında müttefikimiz Almanya yenilince,Emperyalistler bizide yenik sayıp, Sevr Anlaşmasıyla ülkemizi işgal ettiler.İngilizler,İtalyanlar,Fransızlar,Yunanlılar üstümüze çöreklendi.Dönemin Osmanlı yönetişmi,İmngiliz Himayesini kabullenmek için teklifte bile bulundu.Yani ülkesini sattı ve ülkeyi terk etti.
Yıl 1919. 19 Matyıs.Atatürk, Samsuna ve Anadoluya açılarak,Kurtuluş savaşını başlattı.Emperyalistleri 9 Eylül de İzmirde denize dökene kadar Türküyle,Kürdüyle, lazıyla,Çerkeziyle,Alevisi ve sünnisiyle bağımsızlığını kazanıp,29 Ekim 1923’te Cumhuriyeti ilan ederek.yeni bir devlet olan T.Cumguriyetini kurdu.Atatürk bu hareketiyle sadece Türkiyeyi değil Kurtuluş savaşıyla birlikte,Ulusların kendi kaderlerini tayin etmekte, bütün Dünyaya örnek oldu.Bunun içindirki, hala bu gün Dünya Liderliğinde birinci sıradadır.
Yıl 1938. Atatürk aramızdan ayrıldı.Bu tarihe keder, yenilikçi,Laik ve Devrimci uygulamaları ile,Ülkeyi Tam bağımsızlıkta bir noktaya getirmişti,Ancak ölümünden sonra Hem Emperyalistler,hemde ülkemizdeki İşbirlikçileri kolları sıvadı ve 1946’dan sonra Atatürk düşmanlığı ile ülkeyi bu günkü duruma getirdiler.
Yıl 1952-1954. İşbirlikçiler Türkiyeyi NATO’ ya bağladılar ve İkili Anlaşmalarla,ülkeyi, İktisadi,Siyasi,Kültürel ve Askeri alanlarda ,Tam bağımlı bir duruma getirdiler.Ve özelliklede ABD. Ülkemizde tam bir söz ve hak sahibi oldu.Ne zaman ABD.NİN isteği olmazsa
diğer ülkelerde olduğu gibi, bizde de “DARBE” Yaptırmıştır.(1960-1970-1980’de olduğu gibi.15 Temmuzu darbe olarak değerlendirmiyoruz.Bu darbe değil,bizzat Tayyibinde içinde olduğu bir danışıklı döğüştür.! Bu gün, Atatürkün kurduğu Cumhuriyet sayesinde kimliğini,kişiliğini bulan ve ve onun devrimlerinden yararlanan kişiler “İHANET” İÇİNDE” Hareket etmektedirler.Tarih bunları af etmeyecektir.Allahlarından bulsunlar demek yetmiyor.Çünkü işi Allaha bıraktıkça “Hoca daha çok Anamızı yoklayacaktır.“BEDEL ÖDEMEYE HAZIR OLALIM”…
SAYGILARIMLA.

 

Gazi KESKİN

Bir cevap yazın